12,8 cm Flak 40 se speciálními přívěsy

Měřítko 1/72

 ATTACK Hobby Kits #RE 72324. 

Úvod a historie zbraně pro modeláře

Vždycky jsem měl dojem, že pro postavení modelu ve správném zbarvení a situaci je nutná trocha znalosti historie daného typu. Podle Iana Hogga vzniklo toto mamutí protiletadlové dělo v roce 1936, kdy se očekávala potřeba bojovat s výše létajícími a rychlejšími letadly. Dělo mohlo vrhat projektily o hmotnosti 26 kg až do výše 10,6 km. Ačkoliv je model ztvárněn na přepravních přívěsech, s délkou 15 metrů a hmotností 26 tun rozhodně nebyl příliš mobilní. Flak 40 se nejčastěji používal v rámci třiceti čtyř dvojkanónů 12,8 cm Flakzwilling na vysokých věžích protiletadlové obrany, postavených od roku 1942 v několika německých městech.

Podle doby výroby mohl být kanón natřen buď tankovou šedí z počátku války nebo tmavě žlutou, pokud byl vyroben po únoru 1943. Neviděl jsem žádné fotografie tohoto typu s doplněnými kamuflážními skvrnami. Domnívám se, že tato děla byla používána pouze na území samotného Německa a nikoliv na jím obsazených územích. Tažným vozidlem by byl jeden nebo více kolopásových tahačů SdKfz 9 Famo.

Výrobce, Attack Hobby Kits, nazývá toto dělo Flak 44, ačkoliv Ian Hoog ve své knize German Artillery of World War Two (Německé dělostřelectvo druhé světové války) používá název Flak 40, a nikoliv Flak 44. Že by došlo k záměně s dělem 12.8-cm K44 a s protitankovým kanónem 12,8 cm Pak 44?  Planet Models rovněž vyrábí model přesně tohoto typu i s přívěsy a nazývá jej Flak 40, nikoliv Flak 44. A aby to bylo ještě zamotanější, Ian Hogg ve své pozdější knize Anti-aircraft Artillery (Protiletadlové dělostřelectvo) hovoří o tomto typu jako o Flaku 41. V této recenzi se tedy budu o tomto dělu zmiňovat jako o Flaku 40, protože to je nejčastější označení, používané v literatuře.

Návod

V návodu jsou obsaženy dva rozstřelové obrázky, oba jsou jasné a dobře nakreslené. Vzhledem k tomu, že podkladových materiálů k tomuto dělu je poměrně málo, bylo by možná lepší rozdělit tyto dva obrázky do šesti nebo i více a zachytit jednotlivé stavební kroky, aby se v nich lépe zorientovali zkušení modeláři i začátečníci. V návodu i na nálitcích jsou všechny díly očíslovány, což je velmi šikovné. V návodu není žádné zobrazení jednotlivých skupin dílů na nálitcích, které by ukázaly jejich konkrétní umístění. Ačkoliv Attack za jejich návod chválím, přál bych si, aby všichni výrobci brali návody a jejich přípravu vážnějí.

Velmi hezký obrázek na krabičce ukazuje sestavený model v německé tmavě žluté s černými pneumatikami (když jsme u toho, pro modely v malém měřítku je lepší tmavě šedá).

Model

Napočítal jsem asi 85 dílů béžové barvy a jednu hliníkovou soustruženou hlaveň. Model neobsahuje žádné fotolepty, obtisky ani figurky. Na jednotlivých dílech jsem nezaznamenal žádné vzduchové bublinky, zkroucení nebo přetoky. Díly jsou jemné, čisté a odlité s velmi ostrým detailem. Zdá se, že jejich oddělení od nálitků pomocí ostrého nože a žiletkové pilky nebude činit žádné problémy. [Dejte pozor, abyste nevdechovali prach z řezané nebo broušené pryskyřice. Nálitky si uschovejte, protože po rozlámání se z nich dají udělat hezké stavební ruiny a suť pro diorama.]  Model je dobře zabalen v šesti plastových uzavíratelných sáčcích, kdy všechny jsou společně uloženy v jednom větším sáčku v kartónové krabici. V mém vzorku nebyl žádný díl zlomen nebo jinak poškozen.

Resinové modely firmy Attack měly vždy dobrou kvalitu, ale přesto tento kit prokazuje další zlepšení, protože jsem na celém modelu nezaznamenal žádné vzduchové bublinky, které byly obvyklé u předchozích výrobků firmy Attack. Následují obrázky většiny, ale ne všech, dílů.

Obrázek ukazuje lafetu děla, podstavec opěrné plochy pro stranové vzpěry. Je to hezká ukázky skvělého trojrozměrného detailu, jakého je možné dosáhnout u dobrého resinového modelu.

Úplně vlevo je základní plošina děla ve tvaru písmene „I“, která je výrazně odlišná od křížové základny prototypu Flak 40 a protiletadlových děl ráže 8,8 cm. Nahoře a dole jsou jemně odlitá ovládací kola pro změnu odměru a náměru a zábradlí. Žádné díly nebyly polámány. Soustružená hliníková hlaveň je nádherná a je velkým kladem tohoto modelu. U zadního konce hlavně je velmi dobře odlitý závěr děla.

Velký díl nahoře vlevo je součástka č. 11, která tvoří část sestavy dvou přepravních přívěsů. Vidíme zde i čtyři z osmi dobře odlitých kol přívěsů. Dole vlevo je rezervní pneumatika (díl č. 15) a dvě otočná ložiska – „pátá kola“ – pro přívěsy (díl č. 12).

Závěr

Vzhledem k tomu, že model jsem ještě nezačal stavět, nedokážu říci nic o obtížnosti stavby ani o „pasování“ jednotlivých dílů. Stavebnici mohu vřele doporučit modelářům, kteří mají zkušenosti s resinovými modely, ale i začátečníkům z důvodu kvality návodu, která je u resinového kitu nadprůměrná. Nicméně, z důvodu počtu dílů a skutečnosti, že se jedná o resin, model bude zřejmě dost složitý. Díly jsou provedeny hezky. Hodně štěstí při stavbě! 

Informační zdroje

ANTI-AIRCRAFT ARTILLERY (Protiletadlové dělostřelectvo), Ian V. Hogg, The Crowood Press (2002).  Autor je jedním z největších odborníků na dělostřelectvo. Tato vázaná kniha je skvělá, zejména pro zachycení vývoje protiletadlového dělostřelectva od 2. světové války po dnešek. Kniha obsahuje i tabulky výkonů a mnoho černobílých fotografií důležitých děl.

 GERMAN ARTILLERY OF World War Two (Německé dělostřelectvo druhé světové války), Ian V. Hogg, Greenhill Books, (1997).  Velmi podrobná kniha o německém polním, těžkém a protiletadlovém dělostřelectvu a munici. Podle mne je toto nejlepší kniha o německém dělostřelectvu z daného období. [Na obalu knihy je 12,8 cm Flak 40 s původním křížovým podstavcem v akci.]

  

Na těchto webových stránkách najdete informace o německých protiletadlových dělech a jejich munici.

http://www.ww2guide.com/flak.shtml

http://www.429sqn.ca/flak.htm

http://krieg.wallst.ru/frames-h/hkanone-6.html

http://www.wwiivehicles.com/html/germany/half_tracks/sdkfz9.html

http://miniatures.de/html/int/shells-german.html